POSLEDNÍ MÍSTA na živých kurzech v ŘÍJNU 2024.
00
Dní
:
00
Hodin
:
00
Minut
:
00
Vteřin
Kde kurzy pořádáte?
Kurzy pořádám především ve svém ateliéru v Praze na Podolském nábřeží.
Jaký je maximální počet účastníků na kurzu?
Na dvoudenním kurzu je maximální počet účastníků šest. Individuální kurzy pořádám pro dva lidi.
Jaký je rozdíl mezi jednodenním, dvoudenním a individuálním kurzem?
Na jednodenním kurzu je méně lidí, takže mám šanci se všem věnovat více individuálně a stíháme tak na kurzu to, na co běžně ve vícero lidech potřebujeme další půl den navíc. Jednodenní kurz je určený lidem, kteří nemají možnost si vzít z domova volno na dva dny. Z kurzu si však odnesou to samé, co účastník dvoudenního kurzu. Na jednodenním kurzu si můžete vybrat, zda budete šít polobotky, nebo baleríny. Věnujeme se jednomu střihu, který si vyberte a odnesete si komplet ušité boty podle tohoto střihu.
Na dvoudenním kurzu šijeme taktéž jako na jednodenním kurzu polobotky a nebo baleríny. Z kurzu si odnesete boty podle jednoho střihu, který si vytvoříte a podle něhož si boty na kurzu ušijete. Je určený pro lidi, kteří rádi tráví čas ve společnosti stejně tvořících lidí a chtějí si na kurzu odpočinout od všedních starostí. Je možné na kurzu i přespat, nezřídka plánujeme na večer i další doprovodný program.
Z individuálního jednodenního kurzu si kromě ušitých bot dle výběru odnesete střihy na balerínky, polobotky, vyšší boty, či sandále. Celý den se věnuji pouze dvěma lidem. Je možné si objednat kurz jen pro sebe. Nezřídka tohoto využívají lidé, kteří mají s šitím bot třeba podnikatelský záměr, tam se ale navyšuje cena o dalšího chybějícího účastníka.
Jak dlouho kurz trvá?
Jednodenní skupinový kurz začíná v 9h ráno a končí v 21h večer.
Dvoudenní kurz v sobotu začíná v 10h, končí v 19h. V neděli se scházíme už v 9h a končíme po ušití bot. Někteří odcházejí do oběda, jiní později. Dvoudenní kurz trvá v neděli nejdéle do 16h.
Individuální jednodenní kurz začíná v 9h a končí v 19h večer.
Je možné mít na kurzu děti?
Čas na kurzu je vyměřený na práci, nepočítá se s tím, že účastník kurzu pečuje ještě o své dítě. Nicméně pokud se předem domluvíme a budete mít sebou doprovod, je možné v přestávkách, kdy dítě vyžaduje intenzivnější péči, abych na vašich botech pracovala za Vás. Pokud byste totiž ve skluzu byli, nezdržuje to jen Vás, ale i ostatní – neboť se Vám musím věnovat individuálně, na úkor ostatních účastníků. Děti na kurzu mívám, ale jen zřídka a po předchozí domluvě. Kurz je pro někoho náročný i bez toho, aby během něj zabavoval své dítě. Jiné účastníky kurzu může dítě rušit a nezřídka si chodí lidé na kurz aktivně odpočinout (třeba právě od dětí). Zvažte prosím své možnosti a také berte ohledy na ostatní účstníky kurzu. Vždy je třeba se na přítomnosti dalších členů rodiny, předem domluvit.
Jaká je cena kurzu?
Cena dvoudenního skupinového kurzu je od 3400kč. Cena individuálního kurzu je 4000kč/os.
Z čeho a jaké boty se na kurzu šijí?
Šijeme boty z hovězí třísločiněné valchované kůže. Plotny volíme mezi tloušťkou 1,8-4mm. Šijeme boty v syrovém provedení, takže boty nepodšíváme. Boty které šijeme vnímám více jako krejčovinu a výtvarný počin, na jehož konci je bota, která se dá na poměry způsobu její výroby, dlouho nosit, pakliže se o ni staráme. Snažím se s účastníky kurzu šít boty, které můžeme po kurzu vyrábět i doma, s minimem pomůcek, bez kopyt, strojů a speciálních pomůcek.
Co si z kurzu odnesete?
Z kurzu si odnesete jisto jistě boty a pěkný zážitek. 🙂
Mimo to si odnesete celé know how výroby bot a s tím si můžete po odchodu z kurzu dělat, co uznáte za vhodné. Často se mě lidé ptají, zda mohou boty šít doma, nebo třeba za úplatu pro druhé a zda existuje nějaká ochrana (patent, užitný vzor, průmyslový vzor aj.) na postup šití bot, který Vás učím. Odpověď je jednoduchá. Neexistuje.
Boty se v domácích podmínkách šily od nepaměti a těžko by někdo v 21. století vymyslel nový způsob šití bot, který by si mohl nechat patentovat. Nevím o nikom, kdo by měl na tento postup šití bot nějaké monopolní právo. Jde o postup, který vyplývá pro odborníka ze stavu techniky a který lze odvodit. Pokud má někdo „svoji botu“ chráněnou průmyslovým vzorem, průmyslový vzor chrání design výrobku, nikoli jeho technickou funkci či způsob jeho zpracování. Každá bota kterou na kurzu i po něm vyrobíte, je originálem a je VAŠE. Stejně tak jako znalosti, které si z kurzu odnesete.
Jak s nimi naložíte, je čistě na vás.
Jaká je životnost takových bot?
Záleží hodně na způsobu nošení, na způsobu chůze, na způsobu užívání. Pakliže se o boty staráte, ošetřujete je voskem, neberete je na nohu mokré a necháte je vždy, když zmoknete proschnout, vydrží vám, při každodenním nošení, klidně dva roky i déle (alespoň já takovou zkušenost s nimi mám). Je dobré míti na paměti, že se jedná o vycházkovou obuv. Chodí mi od Vás ale i fotky od moře i z vysokohorské turistiky… nicméně – já bych do náročnějších podmínek, tyto boty nedoporučila (z opatrnosti… já je nosím ale všude). Moji zákazníci obuv, ani kurz, zatím nereklamují. 🙂
Je dobré si uvědomit, že na kurz se jdete boty naučit šít, že cena kurzu není hodnota těchto bot (proto nešiji boty na zakázku), ale platíte za workshop, na kterém si vyzkoušíte, jak se takové boty dají poskládat dohromady v domácích podmínkách. Pro někoho (třeba pro mě:)) je hlavní gró kurzu setkávání se s lidmi a sdílení svého času tvorbou, na jejímž konci je vznikne nositelná obuv.
Zhodnoťte sami, zda je pro Vás můj kurz vhodný.
Doufám, že jste zde našli odpovědi na své otázky a pokud ne, pište, volejte – jsem Vám k dispozici.
Veronika Mocová
……..další dotazy budu postupně přidávat………..:)