Chci lektorovat své vlastní kurzy. Mohu?

Čím dál tím více se mi stává, že mi zavolá někdo z absolventů mého kurzu a velice nesměle se mě ptá, zda může naučit šít boty své přátele, zda s tím nemám problém… Jasně a stručně – nemám s tím problém a moc ráda sdílím Vaše nadšení, ve kterém Vás ráda podporuji.

Rozhodla jsem se na toto téma sepsat pár vět, ať se toto téma navždy prosvětlí.

Pakliže absolvujete můj kurz, kupujete si tím celé mé know how, které na konkrétním kurzu nabízím. Samozřejmě, že na skupinovém dvoudenním či jednodenním kurzu se nenaučíte šít všechny typy bot. Na to je třeba těch kurzů absolvovat vícero a nebo nad tím šitím strávit více času doma, než jeden či dva dny, abyste obsáhli všechno, co se naučit lze. Některé z Vás šití bot zkrátka okamžitě pohltí a nepřestáváte šít ani v noci. Při velké píli určitě lze se i doma naučit šít boty podle youtube a můžete se opravdu vypracovat na mnohem vyšší a další úrovně šití. Někteří z Vás si u mě objednali individuální kurz a absolvovali jich několik, než se rozhodli své služby nabídnout širšímu okolí a někteří z Vás se naučili šít boty podle mých videokurzů a rozešili jste se okamžitě.

Abych se však vrátila k původnímu tématu. To, co se na kurzu naučíte, je Vaše. Kdo jste u mě byl na živém kurzu víte, že po kurzu zasílám rozpis pomůcek, které na kurzu používáme, včetně odkazů, kde tyto pomůcky zakoupíte. Zasílám Vám stručný soupis všeho, co jsme na kurzu dělali a také jsem Vám k dispozici i po kurzu, pakliže si s něčím nevíte rady. Co si zaplatíte, to Vaše jest a s tím si můžete dělat už navěky co chcete.

Je už vícero lidí, kteří po absolvování mého kurzu se rozhodli v tomto oboru začít podnikat. Z mého kurzu vzešly už další lektorky, které si jedou po vlastní ose a pořádají vlastní kurzy šití bot u nás i v zahraničí. Upřímně se raduji z každého úspěchu žen, které vzešly z mého kurzu a jsou v podnikání úspěšné. Kdo jste se kdy kvůli tomu se mnou spojil tak víte, že s Vámi tyto radosti sdílím a nemám s tím žádný problém.

Často se mě také ptáte, zda existuje nějaká ochrana (patent, užitný vzor, průmyslový vzor aj.) na postup šití bot, který Vás učím. Odpověď je jednoduchá. Neexistuje.

Boty se v domácích podmínkách šily od nepaměti a těžko by někdo v 21. století vymyslel nový způsob šití bot, který by si mohl nechat patentovat. Nevím o nikom, kdo by měl na tento postup šití bot nějaké monopolní právo. Jde o postup, který vyplývá pro odborníka ze stavu techniky a který lze odvodit.

Pokud má přeci jenom někdo „svoji botu“ chráněnou průmyslovým vzorem, průmyslový vzor chrání design výrobku, nikoli jeho technickou funkci či způsob jeho zpracování. Každá bota kterou na kurzu i po něm vyrobíte, je originálem a je VAŠE. Stejně tak jako znalosti, které si z kurzu odnesete. Jak s nimi naložíte, je čistě jen na Vás.

Přeji všem úspěšné tvoření a hlavně, ať máte ze své tvorby radost, stejně jako lidé kolem Vás, pro které šijete!

Videokurzy najdete zde.

 
 
e