Blog » Nejčastější otázky - aneb co můžete od kurzu čekat

Nejčastější otázky - aneb co můžete od kurzu čekat

7.11.2018, Veronika Mocová

Co vás na kurzu vlastně čeká....

Kolik lidí je potřeba k uspořádání kurzu ve vašem městě a co je potřeba pro to udělat?

K uspořádání kurzu je potřeba minimálně 8 lidí. Přijedu tam, kde je o kurz zájem. Pakliže nemáte 8 lidí, ale třeba jen 3, nevadí. Můžeme kurz naplánovat, vypsat jej jako událost na fb a věřím, že se zbytek party najde. Protože často neznám města, kam jsem zvána, je potřeba najít i místo, kde se kurz může konat. Jsem samozřejmě celou dobu k dispozici organizátorovi a udělám pro zajištění místa, co bude třeba (plakáty aj.). Potřebuji mít ovšem spojku.

Jaký je maximální počet účastníků na kurzu?

Je pro mě (i pro vás) důležité, aby kurz probíhal v pohodové atmosféře, a tak maximální počet lidí končí na 8. Dělala jsem kurzy i pro 14 lidí, ale na počtu lidí se projeví mentální i časová omezení, která jsem schopna každému z Vás věnovat. Hodně záleží i na prostoru, kde se kurz koná. Pokud má každý dostatek místa a je snadné se k němu dostat (nemusím obcházet stoly, přeskakovat bedny a třeba i neustále sklízet ze stolu, což zabírá také spoustu času), pak jsem ochotná počet lidí navýšit. Dělám to ale jen ve vyjímečných případech (firemní akce, rodinná setkání aj.).

Přijedete kurz lektorovat kamkoliv?

Kam dojedu, záleží na mnoha faktorech. Na dopravní dostupnosti (jestli je ta dlouhá cesta plná krkolomných vesniček, či vede přes dálnici), na ročním období (v létě si moc ráda udělám výlet s rodinou klidně přes celou republiku, v zimě se jezdí dálky hůře), na tom, jaké kurzy a v jaké vzdálenosti mám zrovna naplánované v tomto termínu aj. Celkově záleží samozřejmě na domluvě, jak to mezi mnou a organizátorem akce proudí. Někdy si s lidmi, kteří o kurz stojí tak sednu, že jsem ochotná dojet i na Slovensko. Domluvím si doprovod, řidiče a není problém i takový výlet naplánovat. Někdy se ovšem stane, že konverzace nesedne, nepotkáme se s tím člověkem v ani podobné energii a to cítím, že není dobré kurz vzít i kdyby byl dojezd 30 min... přeci jenom spolu strávíme dva celé dny vkuse. A je to v pořádku - nejsem jediná, kdo takové kurzy po ČR nabízí a i vy máte právo si k sobě najít lektora, který vám sedne. Jen takto může být spokojenost na obou stranách.

Jaké prostory jsou ke kurzu potřeba?

Každý účastník kurzu potřebuje mít před sebou místa jako ve školní lavici. Místnost musí být vybavena stolem a židlemi. Je potřebné, aby měla místnost odvětrání, vodu a wc. Co se pronájmu týká, není zahrnutý v ceně kurzu (platí se navrh), neboť někdy jsou k dispozici prostory zcela zdarma, někdy ne, a tak mi nepřišlo fér nájemné započítávat do ceny kurzu všem (bez ohledu, zda nájemné platím, nebo ne). Snažím se však hledat prostory, kde nájem není vyšší než 200kč na osobu za oba dny.

Jak dlouho kurz trvá?

Většinou začínáme v sobotu v 10h a s přestávkou na oběd končíme v 19h. Druhý den začínáme v 9h ráno a končíme v 16h. Před nedávnem však účastníci kurzu trhli rekord a z dvoudenního kurzu byl kurz jednodenní. :)) Tím chci říci, že když se pracuje a nezahálí, je možné kurz výrazně časově popohnat. Zvládnout ušít boty v tomto čase, je však spíše vyjímečné. Motivace je to ale dobrá, nebo ne? :)

Je možné mít na kurzu děti?

Čas na kurzu je vyměřený na práci, nepočítá se s tím, že účastník kurzu pečuje ještě o své dítě. Nicméně pokud se předem domluvíme a budete mít sebou doprovod, je možné v přestávkách, kdy dítě vyžaduje intenzivnější péči, abych na vašich botech pracovala za vás. Pokud byste totiž ve skluzu byli, nezdržuje to jen vás, ale i ostatní - neboť se vám musím věnovat individuálně, na úkor ostatních účastníků. Děti na kurzu mívám, ale jen zřídka a po předchozí domluvě. Neboť umíte si asi představit ten hardcore, kdyby si na kurz vzal každý účastník jedno až tři děti.. Kurz je pro někoho náročný i bez toho, aby během něj zabavoval své dítě. Jiné účastníky kurzu může dítě rušit a nezřídka si chodí lidé na kurz aktivně odpočinout (třeba právě od dětí). Zvažte prosím své možnosti a také berte ohledy na ostatní účstníky kurzu. Vždy je třeba se na přítomnosti dalších členů rodiny, předem domluvit.

Jaká je cena kurzu?

Na každém kurzu si můžete vybrat, zda chcete šít tkaničkové polobotky, nebo balerínky. Cena kurzu je 2700-3100kč podle typu bot a také podle výše nájmu prostor. Ceny kurzů se tak mohou lišit v závislosti na výši nájemného a také v závislosti na dálku, kterou za Vámi jedu. Neměla by však celková cena převýšit 3100kč/os.

Z čeho a jaké boty se na kurzu šijí?

Šijeme boty z hovězí třísločiněné valchované kůže. Plotny volíme mezi tloušťkou 1,8-4mm. Šijeme boty v syrovém provedení, takže boty nepodšíváme. Boty které šijeme vnímám více jako krejčovinu a výtvarný počin, na jehož konci je bota, která se dá na poměry způsobu její výroby, dlouho nosit, pakliže se o ni staráme. Snažím se s účastníky kurzu šít boty, které můžeme po kurzu vyrábět i doma, s minimem pomůcek, bez kopyt, strojů a speciálních pomůcek.

Co si z kurzu odnesete?

Z kurzu si odnesete jisto jistě boty a pěkný zážitek. :)

Mimo to si odnesete celé know how výroby bot a s tím si můžete po odchodu z kurzu dělat, co uznáte za vhodné. Často se mě lidé ptají, zda mohou boty šít doma, nebo třeba za úplatu pro druhé a zda existuje nějaká ochrana (patent, užitný vzor, průmyslový vzor aj.) na postup šití bot, který vás učím. Odpověď je jednoduchá. Neexistuje.

Boty se v domácích podmínkách šily od nepaměti a těžko by někdo v 21. století vymyslel nový způsob šití bot, který by si mohl nechat patentovat. Nevím o nikom, kdo by měl na tento postup šití bot nějaké monopolní právo. Jde o postup, který vyplývá pro odborníka ze stavu techniky a který lze odvodit. Pokud má někdo "svoji botu" chráněnou průmyslovým vzorem, průmyslový vzor chrání design výrobku, nikoli jeho technickou funkci či způsob jeho zpracování. Každá bota kterou na kurzu i po něm vyrobíte, je originálem a je VAŠE. Stejně tak jako znalosti, které si z kurzu odnesete.

Jak s nimi naložíte, je čistě na vás.

Jaká je životnost takových bot?

Záleží hodně na způsobu nošení, na způsobu chůze, na způsobu užívání. Pakliže se o boty staráte, ošetřujete je voskem, neberete je na nohu mokré a necháte je vždy, když zmoknete proschnout, vydrží vám, při každodenním nošení, klidně dva roky (alespoň já takovou zkušenost s nimi mám). Je dobré míti na paměti, že se jedná o vycházkovou obuv. Chodí mi od vás ale i fotky od moře i z vysokohorské turistiky... nicméně - já bych do náročnějších podmínek, tyto boty nedoporučila (z opatrnosti... já je nosím ale všude). Moji zákazníci obuv, ani kurz, zatím nereklamují. :)

Je dobré si uvědomit, že na kurz se jdete boty naučit šít, že cena kurzu není hodnota těchto bot (proto nešiji boty na zakázku), ale platíte za dvoudenní workshop, na kterém si vyzkoušíte, jak se takové boty dají poskládat dohromady v domácích podmínkách. Pro někoho (třeba pro mě:) je hlavní gró kurzu setkávání se s lidmi a sdílení svého času tvorbou, na jejímž konci je nositelná bota.

Zhodnoťte sami, zda je pro Vás můj kurz vhodný. Pokud stojíte o profesionálně zpracovanou obuv na vysoké úrovni, na trhu nabízí kurzy opravdoví ševci, např. Benjamin Hrubeš, David Šuška, nebo Pavel Švienty. Cena takových kurzů je samozřejmě až trojnásobně vyšší.

 

 

Doufám, že jste zde našli odpovědi na své otázky a pokud ne, pište, volejte - jsem vám k dispozici.

 

Veronika Mocová

 

........další dotazy budu postupně přidávat...........:)